Porady ogrodnicze

Prace w marcu:

- krzewy – sadzimy te, które trudno regenerują system korzeniowy np. magnolie, piwonie oraz krzewy zimozielone (ostrokrzewy, różaneczniki) i krzewy z gołym korzeniem, czyli kopane z gruntu. Gdy ziemia rozmarznie spulchniamy ją i nawozimy nawozem wieloskładnikowym w dawce 5-10 dag/m2 (Azofoska, Complex) lub kompostem.
-
kwiaty balkonowe i rabatowe – przechowywane w pomieszczeniach fuksje i pelargonie przycinamy nad 3-5 pąkiem, skracamy o 1/3 ich korzenie i sadzimy do świeżej ziemi. W skrzynki możemy posadzić pierwsze kwiaty np. bratki lub pierwiosnki.

- drzewa – z drzew owocowych usuwamy oprzędy z zimującymi gąsienicami i tzw. mumie (zaschnięte owoce porażone przez grzyby). Wykonujemy cięcia prześwietlające, usuwamy gałęzie chore, krzyżujące się i rosnące do środka korony. Rany po cięciach zabezpieczamy Funabenem 03.

- byliny – w drugiej połowie marca (gdy ziemia jest dobrze rozmarznięta) rozmnarzamy kępy bylin kwitnących latem i jesienią np. dzielżany, tawułki, funkie, złocienie, nawłocie. Części z dobrze rozrośniętym systemem korzeniowym sadzimy nieco głębiej niż rosły poprzednio. Używamy ziemi kompostowej lub uniwersalnej.

- trawniki – po stopnieniu śniegu i lekkim przeschnięciu gleby rozpoczynamy pielęgnację trawnika: starannie wygrabiamy, rozrzucamy kretowiska, wałujemy (zabieg ten powoduje wciśnięcie traw w ziemię i wyrównanie powierzchni; najkorzystniej wykonywać to na glebach lekkich). Rozpoczynamy zasilanie nawozem wieloskładnikowym np. Azofoską, Complexem lub trawnikowym.

- kwiaty doniczkowe – przesadzamy je lub wymieniamy częściowo ziemię (jeżeli zabiegów tych nie wykonaliśmy w lutym), pomijamy egzemplarze kwitnące. Zaczynamy regularne dokarmienie (po przesadzeniu dopiero po dwóch tygodniach) najlepiej nawozami płynnymi np. Biohumusem, Humvitem lub innymi specjalistycznymi w zależności od gatunków.


Rada:

Jeżeli do tej pory nie kupiliśmy nasion i nawozów to nadszedł odpowiedni czas. Wybieramy nasiona w oryginalnych opakowaniach, co gwarantuje dobre wschody. Zalecamy nasiona otoczkowane lub na taśmie. Nawozy polecamy granulowane ze względu na łatwe, równomierne rozsiewanie.

Na skróty: o Firmie Sprzedaż Usługi Porady Kontakt

www.gardenfhu.pl
Firma Handlowo Usługowa Garden Paweł Głombiowski
84-120 Władysławowo, ul. A. Necla 30

dziś jest: 2024-07-16, stronę odwiedzono: 1113734, Apycom jQuery Menus, admin